Sport i religia?

"Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie" to konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowany m. in. przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Polega on na zaprezentowaniu wiedzy w formie testu przygotowanego przez organizatorów podczas dwóch etapów: szkolnego i wojewódzkiego. Głównym celem konkursu jest przedstawienie relacji pomiędzy wiarą i sportem, a także propagowanie sportowych wartości takich jak zdrowa rywalizacja fair play, szacunek dla przeciwnika, praca zespołowa, solidarność i wytrwałość.

Pod koniec ubiegłego roku odbyła sie druga edycja olimpiady, której tematem przewodnim była piłka siatkowa. Do finałowego etapu, który odbył się 1 grudnia w auli seminaryjno-akademickiej w Opolu, zakwalifikowanych zostało 262 uczniów z 60 szkół, w tym z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku. Nasze liceum reprezentowali: Karolina Janiszewska, Małgorzata Maćków, Julia Barłoga, Julia Włodarska, Arkadiusz Bochenek i Paweł Kuchta, przygotowywani przez nauczycielkę religii panią Annę Gattnar. Uczestnicy Olimpiady po zakończeniu testu mieli możliwość spotkania z siatkarzami ZAKSY Kędzierzyn Koźle m.in. z Pawłem Zatorskim, Rafałem Buszkiem oraz Sebastianem Świderskim. Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów wyłoniła 43 nagradzanych uczestników, wśród których znalazł się Arkadiusz Bochenek zdobywając 7 i Paweł Kuchta 32 miejsce.

Dnia 8 grudnia 2015 r. na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej miała miejsce konferencja "Osobowość trenera-wychowawcy w kulturze fizycznej", podczas której zostały wręczone nagrody naszym laureatom: tablet, koszulka z autografami siatkarzy ZAKSY oraz bilety na ich mecz. Wyróżniona została także nasza szkoła zajmując 7 miejsce i otrzymując sprzęt sportowy w postaci piłek i innego asortymentu sportowego.

Paweł Kuchta

uczeń LO nr 1 w Prudniku

owwws 1IMG 0960 1IMG 0976 1IMG 0978 1

Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?

W dniu 27 lutego 2013r. odbył się etap centralny VII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie, której organizatorem był Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Celem Olimpiady, którą organizuje się jako trójstopniowe zawody o zasięgu ogólnopolskim, jest kształtowaniu wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pozytywnej postawy wobec małżeństwa, rodziny i rodzicielstwa oraz rozbudzenie u młodzieży zainteresowania tematyką dotyczącą różnorodnych aspektów przemian rodziny we współczesny świecie, pogłębienie wiedzy związanej z funkcjami rodziny, pełnieniem ról małżeńskich, rodzicielskich, etapami rozwoju rodziny, problemami i zagrożeniami, ale także możliwościami rozwoju, jakie stwarza życie w rodzinie.
Rywalizacja na etapie centralnym polegała na przedstawieniu jednej z dwóch przygotowanych prezentacji multimedialnych w oparciu o wybrane pozycje z literatury oraz rozmowę Uczestnika z Komisją. Do etapu centralnego zakwalifikowało się 13 osób z całego kraju.
Olena Szczepaniak, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku była jedynym przedstawicielem województwa opolskiego na tym szczeblu. Olena przedstawiła prezentację na temat „Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie? Dojrzałość w bliskich związkach interpersonalnych”. Opiekunem merytorycznym Oleny była Maria Boczarska. Komisja wysoko oceniła formalną stronę prezentacji oraz wartość merytoryczną. 28 lutego odbyło się uroczyste zakończenie i ogłoszenie wyników VII OOWoR 2012/2013.
Prudniczanka, uczennica trzeciej klasy I LO zdobyła siódme miejsce i uzyskała tytuł FINALISTY VII OOWoR. Tylko dwa miejsca dzieliły ją od uzyskania tytułu laureata i możliwości otrzymania indeksu na Wydziale Psychologii. Pomimo tego, uczennica jest bardzo zadowolona z osiągniętego wyniku, który potwierdza Jej właściwe przygotowanie do zbliżających się egzaminów i dalszego, dorosłego życia.

od prawej: Olena Szczepaniakfinalistka, Maria Boczarska – opiekun,
dr hab. Alicja Kalus – przewodnicząca VII OOWoR, dr Monika Małek SNH, PWr Wrocław