Rocznica powstań śląskich

Dnia 23 maja 2017 roku w prudnickim Ośrodku Kultury Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zorganizowało spotkanie autorskie z dr Wojciechem Kępą. Poświęcone było tematyce czynu zbrojnego trzech powstań śląskich w latach 1919-1921. Prelegent przedstawił historię ziemi śląskiej od czasów średniowiecza aż po XX wiek. Pokazał działalność Wojciecha Korfantego i wielu innych Polaków w dziedzinie walki o polskość Śląska. Szczególnie ważnym momentem naszej historii był czas zakończenia I wojny światowej i ustalenia wersalskie, dotyczące Śląska. Ślązacy trzykrotnie chwytali za broń, aby udowodnić Europie chęć przynależności do odradzającego się państwa polskiego. Pomimo przegranego plebiscytu z dnia 20 marca 1921 roku, antypolskiej propagandy niemieckiej, niekorzystnej decyzji państw sprzymierzonych Polacy nie złożyli broni. W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku Wojciech Korfanty wezwał do strajku generalnego, który przerodził się w III powstanie śląskie. Po krwawych i długotrwałych walkach alianci postanowili przyznać Polsce 29% obszaru plebiscytowego. Tereny te były bardzo cenne ze względu na duże znaczenie przemysłowe. Polacy na Śląsku kultywowali polską kulturę, język, tradycje. Do dnia dzisiejszego Śląsk jest przykładem wielokulturowości narodu polskiego. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Prudnika oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego pod opieką nauczycieli historii.

Nauczyciele historii: mgr Agata Dendewicz, mgr Benedykt Chałupnik

DSCF6998 1DSCF7001 1