Warsztaty na Uniwersytecie SWSP we Wrocławiu

Uczniowie klas humanistyczno- psychologicznych na warsztatach psychologicznych na Uniwersytecie SWSP we Wrocławiu

8 lutego 2017 roku uczniowie klas humanistyczno- psychologicznych Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku wraz z wychowawcami Joanną Dominiak, Teresą Sokołowską i organizatorką wyjazdu - mgr Marzanną Zawadzką- Ciępką, uczestniczyli w spotkaniach psychologicznych zaplanowanych na Uniwersytecie Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Warsztaty  były realizowane w ramach projektu uczelni „Strefa Młodzieży”.

Pierwszym przystankiem było zaprezentowanie przez przedstawiciela krótkiej historii uczelni oraz kierunków, na które mogą udać się żądni wiedzy psychologicznej( i nie tylko) studenci.  Okazało się, że oferta edukacyjnej niepublicznej uczelni obejmuje różnorakie kierunki, takie jak: psychologia kliniczna i biznesu, prawo, komunikacja społeczna, grafika, kreowanie mediami. Uczniowie otrzymali także broszury zachęcające do podjęcia nauki oraz  szczegółowo opisujące  kierunki i możliwości, jakie daje studiowanie na Uniwersytecie SWPS.

Następnie odbył się wykład ,,Profilaktyka wczesnych związków w okresie dorastania”, który poprowadził mgr Michał Pozdał - trener młodzieży, wykładowca SWSP i WSPR w Warszawie, specjalista do spraw profilaktyki społecznej, przemocy, dyskryminacji oraz różnorodnych problemów społecznych -  członek międzynarodowej organizacji European Aids Treatment Group. Wielu z uczestników wykładu zaskoczył fakt, iż pozornie proste składniki miłości, rozłożone na czynniki pierwsze, stają się złożonymi mechanizmami. Wszystkie te założenia opierają się na teorii miłości, wedle której uczucie to składa się z intymności, namiętności i zaangażowania. Młodzież dowiedziała się także, w jaki sposób unikać wykorzystywania miłości jednego człowieka przez drugiego. Jednym z form takiego traktowania jest zmuszanie do wysyłania nagich zdjęć, co może mieć fatalne konsekwencje. Ze względu na tematykę i charyzmatycznego prowadzącego, wykład niezwykle spodobał się uczniom i natchnął ich do głębszych przemyśleń nad swoimi uczuciami.

Potem wszyscy udali się do kina, gdzie obejrzeli nominowany do Oscara w 14 kategoriach musical pt. ,,La La Land”, który opowiadał historię początkującej aktorki i muzyka jazzowego próbujących spełnić swoje marzenia w pełnym kontrastów Hollywood. Z filmu płynie pewien gorzki przekaz: na swoje marzenia trzeba ciężko zapracować, a w ostateczności i tak trzeba będzie wybierać między życiem i związkami a spełnieniem marzeń. Filmowy musical wywołał mieszane uczucia wśród licealistów. Po seansie wróciliśmy do Prudnika, pełni nowych wrażeń.

Pewnego rodzaju bladość Uniwersytetu SWPS przesłonił mi znakomicie poprowadzony wykład, z którego wyniosłem mnóstwo przydatnych informacji, o których istnieniu nie miałem dotąd pojęcia. Podobał mi się także film, którego słodko-gorzkie zakończenie wprawiło mnie w zachwyt.

Kajetan Poniatyszyn

wroc