98 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Dnia 10 listopada 2016 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy II c przygotowali montaż słowno- muzyczny poświęcony wydarzeniom z początków powstania II Rzeczpospolitej. Dnia 11 listopada 1918 roku Polska po stu dwudziestu trzech latach niewoli znów powróciła na mapy Europy. Pomimo zaborów Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Powstanie kościuszkowskie w 1794 roku, listopadowe w 1830 roku, styczniowe w 1863 roku to krwawa ofiara naszych przodków złożona na „ołtarzu ojczyzny”. Młodzież przedstawiła biografie wybitnych Polaków, którzy całe swoje życie poświęcili sprawie niepodległej Polski. Należą do nich: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, których dziś możemy nazwać „ojcami niepodległej”. Wśród pięknych i wzruszających strof poezji brzmiały słowa pieśni legionowej :”My Pierwsza Brygada”. Mijają lata, kolejne pokolenie młodych Polaków uczestniczy w obchodach tego święta. Chylimy czoła przed tysiącami polskich mogił , na których tylko „biały krzyż, nie pamięta już, kto pod nim śpi” …. My pamiętamy i pamiętać będziemy.

Akademię przygotowali uczniowie klasy II c
pod opieką pani Teresy Sokołowskiej i Agaty Dendewicz

DSCF6006DSCF6009